Mikro:Bİt Eğitimi

Micro:Bit

micro: bit, öğrenmeyi ve öğretmeyi kolay ve eğlenceli hale getirmek için tasarlanmış, programlanabilir küçük bir mikro işlemcilerdir!

micro:bit nedir? Micro:bit, üzerindeki elektronik donanımlar sayesinde programlamayı ve elektroniği çocuklara kolayca öğretmek için tasarlanmış kredi kartı boyutunda bir mikro kontrolcü kartıdır. BBC tarafından geliştirilen micro:bit kartı ile küçük yaştan itibaren çocukların bilim, mühendislik ve teknoloji alanlarıyla tanışması hedeflenerek ilk aşamada İngiltere’de 1 milyon öğrenciye ücretsiz olarak dağıtılmıştır..

İngiltere’de her 7. sınıf öğrencisine ücretsiz olarak dağıtılan bu kart, özellikle yeni başlayanlar hedeflenerek Microsoft, Freescale, ARM, Samsung, Nordic Semiconductor gibi dev firmaların desteği ile üretilen bu kart ile mikrokontrolcü dünyasına çok kolay bir şekilde ilk adımınızı atabilirsiniz. Çocukların STEM eğitimleri için de güzel bir karttır. micro:bit, fiyatına göre sunduğu özellikler bakımından oldukça zengindir. BBC micro:Bit, robotlardan müzik aletlerine kadar her türlü harika yaratım için kullanılabilen, taşınabilir, programlanabilir bir mikro bilgisayardır ve bu kart ile yapılabilecekler sınırsızıdır.

micro:bit Nasıl Çalışır?
USB, kablo ve pil yatağı ile birlikte gelen micro:bit cihazlarını programlamaya hazırlamak için yapılması gereken tek şey, bir bilgisayara bağlamak. Çocukların yanı sıra kodlama bilmese de teknolojiye meraklı her yaştan insanın kolaylıkla kullanabileceği bu mini bilgisayarlar, basit kodlarla çalışıyor. Bu nedenle hızla üretime geçilebiliyor.
BBC micro:bit Nasıl Programlanır?
• Hem akıllı cihazlar ile hem de herhangi bir web tabanlı düzenleme araçları ile micro:bit’ i programlayabilirsiniz.
• Web tabanlı düzenleme araçları MakeCode Editör, Python,Javascript , Scratch ve daha fazlası ile herhangi bir yazılım kurulumu gerektirmeden kolaylıkla programlayabilirsiniz.
• Akıllı cihazlar ile programlama da kablo bağlantısı gerektirmez. Bluetooth özelliğiyle yazdığınız kodu micro:bit’e göndermenizi sağlar. Böylece ister evde, ister okulda, ister toplu taşıma aracında her an her yerde micro:bit’i programlayabilirsiniz!

Micro:bit ile neler yapılabilir?
Başlangıç seviyede kodlama bilgisiyle işleyebilen micro:bit, moda, spor, oyun, müzik gibi farklı alanlarda kullanmak üzere çok sayıda proje üretimi için yeterli! Saati veya istediğiniz mesajı gösteren dijital ekranlar, bir zamanların popüler oyunu olan “Yılan”, müzik çalar için uzaktan kumanda, mutfakta kullanılacak zaman ayarlayıcı, bahçeniz için toprağın kuruluğunu ölçmeye yarayan bir alarm… hepsini Micro:bit ile tasarlayabilirsiniz.
BBC, çocukların okul dışında da yaratıma devam edeceği bir cihaz ortaya çıkarmayı hedefiyle bu cihazı tasarladı. Gençlerin evlerinde de çalıştırabileceği, ailelerine gösterebileceği, otobüste ve bahçede yani gittikleri her yerde kullanabileceği bir ortam sunmak istediler. Bu hedeflerle ortaya çıkan cihaz, oyun ile eğitimi birleştirerek çocukları kurcalamaya motive ediyor.KAYIT OLUN

Neden micro:bit?

Micro:bit projeleri, kolay ve işlevsel olması sayesinde yaratıcılığa ve özgün fikirlere imkan veriyor. Projelerin üretimi sırasında çocukların problem çözme, yaratıcılık ve ekip çalışması yürütme becerileri gelişiyor. Micro:Bit, Python, Java Script veya blok programlama dilleri ile programlanabiliyor. Bu nedenle her seviye için uygun bir araçtır. Fiziksel olanla dijital olan arasındaki farklı ve bağı anlamalarına yardımcı olan Micro:bit projeleri ile çocuklar, dijital çağın gerektirdiği yönde bir eğitim alma şansı buluyor.

BBC Micro:bit Proje Kazanımları

Tasarım odaklı düşünme
Maker felsefesi
Blok ve metin tabanlı kodlama becerileri
Dijital üretim
Oyun geliştirme
Scratch bağlantısı ile dijital hikayeler ve simülatorler
App inventor ve microbit ile mobil uygulama geliştirme
Disiplinlerarası ders içi etkinlikleri planlayabilme
micro:bit ile fen deneyleri

micro:bit Kartının Üzerinde Bulunan Bileşenler

Yeniden Başlat Düğmesi: micro:bit içersindeki kodu yeniden başlatmanızı sağlar.
Micro USB: micro:bit’i programlama veya güç vermek için kullanılır.
Bluetooth: micro:bit’in akıllı cihazlar, bilgisayar ya da başka bir micro:bit ile haberleşmesini sağlar.
Pusula Sensörü: Yön belirleme ve algılamada kullanılır.
Buton A-B: Etkileşimli projelerde kullanılır.
Ledler:Animasyon, metin, oyunlar ve daha fazlasını gösterebileceğiniz 25 adet LED içerir.
İvme Ölçer: 3 boyutta hareketin algılanmasını sağlar.
Kenar Konektörü: Harici sensörler, motor veya daha fazlasının micro:bit’ e bağlanmasını sağlar.
Pil Girişi: Pili micro:bit’ e bağlayarak, projelerin taşınabilir hale getirilmesini sağlar.

micro:bit Ders Plan

Ders 1= micro:bit nedir?
Ders 2= micro:bit Programlamaya Başlangıç – Led Kullanımı
Ders 3= micro:bit Buton Kullanımı
Ders 4= micro:bit Adım Sayar Projesi
Ders 5= micro:bit İvme Sensörü Kullanımı
Ders 6= micro:bit Zar Projesi
Ders 7= micro:bit Sıcaklık Ölçümü
Ders 8= micro:bit Değişken Oluşturma
Ders 9= micro:bit Maker Lamp Projesi
Ders 10= micro:bit Telden Yüzük Geçirme Oyunu
Ders 11= micro:bit Akıllı Tarım Projesi
Ders 12= micro:bit Tetris Oyunu
Ders 13= micro:bit’leri Haberleştirme – Desen Çizme Oyunu
Ders 14= micro:bit Çay Keyfi Projesi